تصادفات و ایمنیسیستم های کمک رانندهسیستم هشدار برخورد از جلو

سیستم هشدار برخورد از جلو: تکنولوژی برای جلوگیری از تصادف با موانع جلوی ماشین

سیستم هشدار برخورد از جلو

سیستم هشدار برخورد از جلو برای پیشگیری از تصادفات

با توجه به تعداد بالای تصادفات ناشی از عدم توجه به جلو و آثار زیان بار جانی و مالی ناشی از آن، شرکت های متعددی در سطح جهان اقدام به توسعه سیستم های هوشمند کمک راننده برای حذف و کاهش اثر این مساله کرده اند. سیستم هشدار برخورد از جلو راهکاری اساسی برای پیشگیری از تصادفات برخورد از جلو است.

برای پی بردن به اهمیت سیستم های کمک راننده ابتدا آثار زیان بار بی توجهی به صحنه جلو و تصادفات ناشی از آن را بررسی می کنیم/

عدم توجه به موانع جلو چقدر حادثه آفرین است؟

 

بررسی و تحلیل داده‌های تصادفات اعلام شده در سامانه جامع مدیریت حوادث حمل و نقلی کشور برای فروردین ماه سال 1398 بیان‌گر وقوع حدود 40 هزار تصادف در این ماه است. براساس اطلاعات بدست آمده حدود 3 درصد این تصادفات فوتی بوده است یعنی 1200 تصادف فوتی که حداقل 1200 نفر در آن جان باخته اند. (منبع

بررسی داده‌های مذکور براساس علت تامه تصادف نشانگر این واقعیت است که حدود 33  درصد از این تصادفات به دلیل عدم توجه به جلو رخ داده است. این یعنی بیش از 13 هزار تصادف در فروردین ماه به دلیل بی‌توجهی به موانع جلو رخ داده است. از میان تصادفاتی که به دلیل عدم توجه به جلو اتفاق افتاده حدود 2.4 درصد فوتی بوده است. یعنی 312 تصادف فوتی که از میانگین درصد تصادفات فوتی ذکر شده کمی بالاتر است. اگر تعداد تصادفات فوتی ناشی از بی‌توجهی به جلو را در تعداد ماه‌های سال ضرب کنیم عدد 3744 بدست می‌آید و نشان می‌دهد سالانه افراد بسیاری به دلیل بی‌توجهی به موانع جلو جان خود را از دست می‌‌دهند. بررسی بیشتر این داده‌ها نشان می‌دهد که از کل تصادفات حدود 40 درصد جرحی بوده و موجب جراحت برای حداقل 1 نفر شده است. از 32.5 درصد تصادفات برخورد از جلو حدود 43 درصد این تصادفات جرحی هستند؛ یعنی حدود 5 هزار و 600 تصادف جرحی و باز هم درصد تصادفات جرحی ناشی از این عامل حدود 3 درصد از میانگین درصد تصادفات جرحی بالاتر است. 

با توجه به موارد ذکر شده و بررسی بیشتر عوامل تصادفات رانندگی در ایران این نتیجه حاصل می شود که علت اصلی تصادفات در ایرن بی توجهی به جلو است. نتایج ذکر شده بیانگر این واقعیت است که سالانه تعداد بسیار زیادی تصادف ناشی از عدم توجه به جلو اتفاق می‌افتد که موجب مرگ و میر، جراحت و تحمیل هزینه های سنگین به اقتصاد و مردم ایران است.  نرخ جراحت و فوت ناشی از عدم توجه به جلو نسبت به سایر تصادفات کمی بیشتر است. 

 

عوامل بروز تصادفات برخورد از جلو کدام‌اند؟

 

عامل اصلی تصادفات برخورد از جلو، عدم توجه کافی به جلو است که خود ناشی از خطاهای انسانی مانند حواس پرتی، خستگی، خواب‌آلودگی، و عدم هوشیاری در اثر مصرف مواد و داروهای غیر مجاز در حین رانندگی است. رانندگی در هنگام حواس پرتی یکی از خطرناک‌ترین رفتارهای رانندگی است که سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند. از جمله مهم‌ترین فاکتورهای حواس پرتی در هنگام رانندگی شامل: صحبت کردن یا پیام دادن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن، صحبت کردن با افراد یا بازی کردن با حیوانات خانگی، نگاه کردن و درگیر شدن با افراد و اشیاء خارجی است. طبق اعلام سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا (NHTSA) در سال 2018 بالغ بر 2800 نفر تنها در اثر حواس پرتی هنگام رانندگی فوت شده و حدود 400 هزار نفر مجروح شده‌اند. طبق اعلام این سازمان پیام دادن خطرناک‌ترین عامل حواس پرتی است که به طور معمول 5 ثانیه حواس شما را از رانندگی باز می‌دارد. این یعنی اگر با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید حدود 80 متر به اندازه طول یک زمین فوتبال با چشم بسته رانندگی می کنید!(منبع) خستگی و خواب آلودگی در هنگام رانندگی نیز از عوامل اصلی تصادفات و خصوصا بی‌توجهی به جلو است. طبق اعلام NHTSA در آمریکا سالانه بیش از 90 هزار تصادف به خاطر خواب آلودگی اتفاق می افتد!

از دیگر موارد تاثیر گذار در رخداد تصادفات برخورد از جلو شرایط جاده ای و محیطی است. برای مثال لغزندگی جاده می تواند در ایجاد و یا تشدید تصادفات برخورد از جلو عاملی برجسته باشد. شرایط بارش برف و کولاک و یا جاده های مه آلود خود می تواند موجب بروز مشکل در تشخیص صحنه جلو و برخورد به وسایل جلویی باشد.

برای اطلاعات بیشتر و کامل تر مقاله ” تصادفات برخورد از جلو: اثرات، عوامل و انواع آن” را پیشنهاد می کنیم.

 

 

اجزای کلی سیستم هشدار برخورد از جلو

سیستم های مختلف هشدار برخورد از جلو دارای جزئیات طراحی و عملکرد متفاوت از هم هستند ولی به طور کلی همه این سیستم ها دارای اجزای زیر هستند:

  1. اخذ صحنه جلوی خودرو: با استفاده از یک سنسور مانند دوربین و یا رادار تعبیه شده در سیستم صحنه‌های جلوی ماشین با کیفیت بالا و به صورت لحظه‌ای و بلادرنگ اخذ می‌گردد. سنسور دوربین از جمله سنسورهای قدرتمند و به لحاظ هزینه ای نیز به صرفه است. دوربین های بکاررفته در سیستم های استاندارد معمولا قابلیت اخذ تصاویر در روز و شب را دارد. بنابراین یک دوربین دید در شب نیز محسوب می شود.
  2. تشخیص موانع جلو: تصاویر لحظه‌ای بدست آمده از دوربین توسط الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی و پردازش تصویر که دارای سرعت و دقت بسیار بالایی است به صورت بلادرنگ پردازش می شود. حاصل پردازش تصاویر بدست آمده تشخیص موانع جلویی از جمله وسایل نقلیه، عابرین پیاده و موتورسیکلت یا دوچرخه است. برخی سیستم ها صرفا وسایل نقلیه از جمله سواری، کامیون، اتوبوس، وانت و غیره را تشخیص می دهند. برخی نیز موانع و عارضه های دیگر مثل موتورسیکلت و عابر پیاده را هم پوشش می دهند.
  3. اعلام هشدار: موانع جلوی خودرو تا فاصله مشخصی به صورت پیوسته تشخیص داده شده و فاصله و سرعت نسبی خودرو با آن‌ها توسط الگوریتم‌های پیچیده دینامیکی با دقت بالا برآورد می شود. بر اساس پارامترهای بدست آمده سیستم زمان برخورد به هر مانع جلویی را محاسبه می‌کند. اگر زمان برخورد از یک حد مشخص (حدود 4 ثانیه در شرایط عادی برای خودروی سواری) کمتر باشد، دستگاه با ترتیب خاصی شروع به هشدار دادن می‌کند. هشدار به صورت صوتی و تصویری و یا به صورت ارتعاشات فرمان به راننده اعلام می شود. 
  4. بهینه سازی هشدارها: برای جلوگیری از مزاحمت برای راننده و یکنواخت شدن هشدارها، ره‌بین سعی بر آن است تا هشدارها در حد بهینه باشد. برای مثال در هنگام ترافیک و یا هنگام پیچش که احتمال هشداردهی بالاتر است.
  5. ذخیره سازی ویدئو و اطلاعات: سیستم های کمک راننده معمولا دارای یک حافطه جانبی هستند که  این حافظه برای ذخیره سازی ویدئوهای آخرین ساعت‌های رانندگی ( در حد 2 الی 6 روز) و داده‌های بدست آمده سیستم از شیوه رانندگی فرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی سیستم ها در صورت تمایل، گزارشی از شیوه رانندگی شامل صحنه‌های خطرناک برخورد به جلو به صورت ماهیانه به مشتری ارائه می گردد.

شرکت رهبین از جمله شرکت هایی است که با توجه به آمار بالای تصادفات برخورد از جلو در ایران و با در نظرگیری وضعیت اقتصادی جامعه یک راهکار موثر و به صرفه را توسعه داده است. سیستم هشدار برخورد از جلو، توسعه یافته در شرکت رهبین راهکاری مناسب برای جلوگیری و کاهش این مساله است. سیستم هشدار موانع رهبین قدرت گرفته از بروزترین و کاراترین تکنولوژیهای روز هوش مصنوعی قادر است تا در مواقع حواس پرتی راننده و یا خستگی که موجب عدم توجه کافی به صحنه جلو و موانع روبرو می شود چند ثانیه قبل  از برخورد و رخ داد حادثه راننده را آگاه سازد تا اقدام مناسب را انجام دهد. این سیستم قابل نصب بر روی تمامی خودروهای سبک و سنگین داخلی و خارجی است. 

 در صورت تمایل به مشاهده ویدئوهای نحوه عملکرد سیستم هشدار برخورد به جلو می توانید از قسمت گالری دموهای مربوطه را مشاهده فرمایید.

در صورت تمایل به اطلاع از مشخصات عملکردی و قیمت محصول صفحه محصول را مشاهده فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *